Baza Wiedzy: TESTOWANIE POJEMNOŚCI AKUMULATORA LI-ION

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogniw Li-Ion, z czego każde o innych parametrach. Jednym z najważniejszych jest ich pojemność. I tu pojawia się pytanie, jak prawidłowo sprawdzić czy akumulatorki posiadają cechy deklarowane przez producenta i/lub sprzedawcę? Potrzebny tutaj będzie sprzęt dzięki, któremu będziemy mogli monitorować proces rozładowania taki jak: ładowarka z dedykowaną funkcją, ładowarka mikroprocesorowa czy też mikrokontrolery lub układ testujący do budowy stacji ładowania/rozładowania. W wyborze sprzętu najważniejsza jest możliwość dostosowania ustawień tak aby test był przeprowadzony prawidłowo a wynik był wiarygodny i jak najdokładniejszy. Jak więc wygląda prawidłowy proces testowania ogniw? Jest on dość prosty gdyż skłąda się z zaledwie dwóch etapów:

1. Pełnego naładowania (przygotowanie)

2. Pełnego rozładowania (testowanie)

Przede wszystkim akumulatory musimy najpierw do testu przygotować tzn. naładować "do pełna" czyli do napięcia 4.2V. Jest to konieczne, gdyż w większości przypadków sprzedawane ogniwa będą naładowane do tzw. trybu storage czyli trybu przechowywania. Napięcie takiego akumulatora będzie w granicach wartości nominalnej tzn. ~3.6V-3.7V.  

Sprawdzanie pojemności odbywać się będzie w drugim etapie poprzez rozładowanie od napięcia maksymalnego- 4.2V do napięcia minimalnego 2.5V. Akceptowalne jest rozładowanie do wyższego progu- 3V, gdyż między tym a progiem dolnym zostaje stosunkowo niewiele pojemności, a jest to bezpieczniejsze dla samych ogniw. Natomiast trzeba wtedy wziąć pod uwagę, że wynik będzie mniej dokładny. Należy również pamiętać, że pojemność ogniwa będzie zależeć od prądu jakim je rozładowywujemy- im wyższy tym pojemność jest mniejsza. Np. w przypadku ogniw SONY US18650VTC5 gdy rozładujemy je prądem 0.2A ich pojemność będzie minimalnie niższa niż nominalna 2600mAh natomiast gdy rozładujemy je prądem maksymalnym 30A pojemność spada drastycznie do 2250mAh (patrz wykres poniżej).

Kolejność etapów procesu testowania nie jest dowolna. Gdyby etapy były odwrócone, wynik otrzymany po pełnym naładowaniu (do 4.2V) początkowo w pełni rozładowanego ogniwa (do 2.5V-3.0V) da ogólne pojęcie odnośnie pojemności jednak wynik ten nigdy nie będzie tak precyzyjny i wiarygodny jak w przypadku testowania akumulatorów poprzez rozładowanie.

 

<< POWRÓT


 

INNE ARTYKUŁY:

CO TO WŁAŚCIWIE JEST TEN LI-ION

ZASTOSOWANIE AKUMULATORÓW LI-ION

ZALETY I WADY AKUMULATORÓW LI-ION

LI-ION - PORADY I WIEDZA UŻYTKOWA

INR, ICR A MOŻE NCA - BUDOWA I CHEMIA OGNIW LI-ION

ZRÓB TO SAM - BUDUJEMY AKUMULATOR LI-ION

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper.pl