


BEZPIECZEŃSTWO
Akumulatory Li-ion użytkowane niezgodnie z instrukcją bezpieczeństwa mogą stanowić duże zagrożenie. Akumulatory Li-Ion mogą zapalić się, wybuchnąć lub rozszczelnić się (wyciek elektrolitu), jeśli zostaną nagrzane do zbyt wysokiej temperatury. Nie należy ich przechowywać w miejscach narażonych na nagrzewanie takich jak: samochód podczas upalnych i słonecznych dni czy okolice grzejników, pieców i kaloryferów. Zwarcie akumulatora może spowodować zapłon lub eksplozję. Nie należy również otwierać akumulatora. Nie należy przekraczać parametrów ładowania i rozładowania (napięcie i natężenie prądu) gdyż może doprowadzić do pożaru i/lub wybuchu. Akumulatory zabezpieczone oraz użytkowane zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa nie stanowią niebezpieczeństwa.
ŁADOWANIE
Akumulatory litowo-jonowe nie akceptują przeładowania oraz przegrzania, co narzuca na ładowarki akumulatorów duże wymagania. By nie przekroczyć maksymalnego napięcia i nie przegrzać ogniwa standardowo ładuje się dwuetapowo:
1. (CC constant current) ładowanie prądem o wartości odpowiedniej dla danego ogniwa, aż ogniwo osiągnie zalecane napięcie, zazwyczaj 4,20 V. Zalecany oraz maksymalny prąd ładowania ogniwa powienien być określony przez producenta w karcie katalogowej/specyfikacji.
2. (CV constant voltage) utrzymanie stałego napięcia 4,20 V, aż prąd spadnie poniżej określonego ułamka wartości (np. 2 do 10%) prądu płynącego w pierwszym etapie.
Akumulatory litowo-jonowe należy ładować jedynie ładowarkami dedykowanymi o odpowiednim napięciu i natężeniu prądu. Ładowarki do pojedynczych ogniw często mają wbudowane zabezpieczenia co nie pozwala na przeładowanie. Ogniwa oraz pakiety ogniw ładowane ładowarkami bez wbudowanych zabezpieczeń powinny być podłączone do układu BMS.
UŻYTKOWANIE PORADY
Ogniw li-ion nie należy głęboko rozładowywać, gdyż w akumulatorach rozładowanych poniżej 2.5V następują nieodwracalne reakcje chemiczne uszkadzające ogniwo.
Akumulatory Li-ion "nie lubią" być w pełni rozładowane dlatego aby spowolnić proces starzenia powinny być ładowane i doładowywane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak nie będą używane przez dłuższy czas, powinny zostać rozładowane do napięcia nominalnego. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu.
Im mocniejsza ładowarka (im wyższy prąd ładowania) tym akumulator szybciej się ładuje, jednak szybkie ładowanie skraca żywotność baterii.
Akumulator powinien być przechowywany w miejscu suchym w temperaturze pokojowej. Nie powinien być poddawany działaniu ujemnych temperatur. Przechowywanie w wysokich temperaturach (np. w nagrzanym samochodzie lub w pobliżu grzejnika) jest nie tylko niebezpieczne, ale również przyspiesza proces starzenia. Przechowywać z dala od metalowych przedmiotów, które mogłyby spowodować zwarcie.
UTYLIZACJA
Uszkodzone lub zużyte akumulatory li-ion należy neutralizować chemicznie poprzez umieszczenie ich na ok. 48 godziny w roztworze wody z solą, całkowicie zanurzając (razem z kablami). Po neutralizacji, akumulator należy oddać do punktu utylizacji, punktu odbioru zużytych akumulatorów lub do sklepu w którym akumulator został zakupiony skąd trafią do recyklingu. Akumulatorów li-ion nie wolno wyrzucać do kosza na zwykłe odpadki domowe.
INNE ARTYKUŁY:
CO TO WŁAŚCIWIE JEST TEN LI-ION
ZASTOSOWANIE AKUMULATORÓW LI-ION
ZALETY I WADY AKUMULATORÓW LI-ION
TESTOWANIE POJEMNOŚCI AKUMULATORA LI-ION